płytki PCB

Wyprodukowanie własnej płytki PCB nie jest aż tak skomplikowane, jak można by się spodziewać. Poza tym większość potrzebnych przyrządów posiadamy już w domu. Oprócz powszechnie znanej i lubianej metody termotransferu można pokusić się o nowe rozwiązania. Do jednych z nich należy laser. Jak się okazuje, jest on w stanie znacznie ułatwić przenoszenie wzoru na płytkę w domowych warunkach.

Domowa produkcja płytki PCB metodą termotransferu

Do niezbędnych akcesoriów należy przede wszystkim płyta grzejna. Ewentualnie nada się również żelazko. Jednakże jego spód musi być całkowicie płaski bez żadnych przepustek. Ponadto przyda się nam cienki papier kredowy, ścierny oraz drukarka laserowa.

Domowa metoda produkcji zaczyna przede wszystkim od wydrukowania mozaiki ścieżek – koniecznie na papierze kredowym. Następnie zaś tniemy laminat. Otrzymane tym sposobem dwa elementy, łączymy ze sobą przy pomocy termotransferu. Cały ten proces zajmuje najczęściej około 5 minut. Żeby papier doszedł do siebie, umieszczamy go kolejno w ciepłej wodzie.

Następnym krokiem jest trawienie. W tym celu najlepiej jest użyć wytrawiacza B327 lub chlorek żelaza. Po 10 minutach kąpieli można już zmyć toner rozpuszczalnikiem. Ostatnimi etapami jest malowanie płytki nitrokalafonią. Później zostaje nam już wyłącznie wiercenie oraz lutowanie.

Użycie lasera zamiast termotransferu

Produkcja płytek PCB może także być urozmaicona dzięki dodatkowym urządzeniom. Ostatnio głośno się zrobiło na temat wykorzystania lasera. Wystarczy już amatorski ploter o niskiej mocy, aby wykonać nim sporą część pracy.

Tradycyjnie wzór przenosimy za pomocą termotransferu. Nie jest to jednak metoda najbardziej przyjemna. A jak się okazuje, domowy laser może nas w tym wyręczyć. Nie usuwa on miedzy z laminatu, ale wypala za to czarną farbę. Należy jednak pamiętać, żeby najpierw nią pokryć laminat.

Co powstaje w rezultacie? Przede wszystkim mamy na płytce odsłonione miejsca, które mają być wytrawione podczas późniejszej kąpieli.

Zanim jednak chwycimy za laser w domowym zaciszu, upewnijmy się, że wybrana farba oraz toner są odporne zarówno na wodę, jak i na kąpiel trawiącą. W tym celu można wykorzystać emulsję lateksową. Jeżeli jednak nie jesteśmy w jej posiadaniu, możemy poszukać w sklepach jej innych odpowiedników.

Pomimo że użycie lasera CNC nie wpłynie aż tak znacząco na poprawę wydajności wyrabiania płytek, to warto wypróbować tę metodę. Dzięki temu uatrakcyjnimy naszą produkcję w domowym zaciszu. Nie będziemy również musieli korzystać z termotransferu.

Tego rodzaju laser możemy zbudować we własnym zakresie. Nie potrzebujemy również dużej mocy. Dostęp do części do drukarek 3D jest coraz łatwiejszy, również pod względem finansowym. Wszystko mamy więc w zasięgu ręki.

fot.: pexels.com