płytki pcb

W przedsiębiorstwach, które zajmują się przygotowaniem płytek PCB, powszechnie wykorzystuje się zarówno montaż SMT, jak i też montaż THT. Pomimo wielu cech wspólnych, oba procesy nie są zamienne i dotyczą różnych elementów obwodu. Komponowanie płytki PCB za pomocą SMT jest też o wiele bardziej skomplikowanym procesem technologicznym. Inne są również stopnie zautomatyzowania oraz możliwości miniaturyzacji. Jak więc je prawidłowo od siebie odróżniać, aby lepiej odnaleźć się w świecie obwodów elektronicznych?

Montaż przewlekany THT

Stosuje się przede wszystkim przy elementach, gdzie piny muszą być przewleczone przez płytki obwodowe. W tym celu używa się specjalnych drucików, które są w dalszej kolejności lutowane. Przy metodzie THT lutowanie odbywa się za pomocą topnika i fali lutowniczej. Jej szczyt oblepia komponenty. W efekcie otrzymujemy stabilne złączenia. Pozwala to na proste wykonanie serii w trakcje produkcji przy stosunkowo niskim koszcie. Warto to mieć na uwadze zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy dużego zapotrzebowania na duże serie produkcyjne.

Montaż SMT płytki PCB

Jest on dedykowany przede wszystkim małym elementom. W ich przypadku końcówki lutownicze są niekiedy większe od samych obwodów. W odróżnieniu od montażu THT nie ma tu potrzeby przewlekania specjalnych drucików, czy też innych elementów. Komponenty można bezpośrednio przykleić na płytkę obwodową. Spoiwo jest nakładane tylko lokalnie. Lutowanie odbywa się natomiast przy wykorzystaniu energii cieplnej i siły nadmuchu. Pasta do lutowania, która zawiera w sobie lot cynowy oraz topnik, tworzy stabilne spoiwo, które wpływa na lepsze właściwości drukowanej płytki obwodowej oraz chroni ją przed przegrzaniem i zniekształceniem.

Automatyzacja procesów

Rozwój przemysłu i coraz większe zapotrzebowanie technologiczne wymuszają automatyzację procesów. Nie ominęło to również lutowania. Automatyczny montaż SMD jest jednak częściej występującym, w porównaniu do montażu THT. Technika przewlekania drucików przez płytki drukowane odbywa się najczęściej półautomatycznie.

Dzięki automatyzacji SMT możemy zaoszczędzić miejsce na płytce PCB, co wpływa bezpośrednio na wydajność całego procesu. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że specjalistyczne maszyny do tej metody montażu są o wiele droższe. Nie zdadzą więc egzaminu przy małym zapotrzebowaniu na duże serie. Co więcej, komponenty SMD są też o wiele bardziej skomplikowane i wymagają większych umiejętności. Z drugiej jednak strony, montaż tego rodzaju pozwala na miniaturyzację płytek obwodowych, jak też zwiększenie prędkości produkcji.

fot. pexels.com