płytki drukowane

Płytki PCB spotykamy na co dzień. Są one dostępne nie tylko w sprzęcie RTV i AGD, ale nawet w elektronicznych zabawkach dla dzieci. Dlatego też znajomość lutowania BGA. montażu THT, a szczególne SMD jest tak bardzo istotna w przemyśle technologicznym. O jakich zasadach należy zawsze pamiętać, aby tworzyć płytki drukowane jak najwyższej jakości?

1. Tworzenie jak najprostszych ścieżek

Optymalizacja długości ścieżek jest jedną z najważniejszych zasad, jakie powinna nam przyświecać, jeżeli chcemy stworzyć płytkę PCB. Dzięki temu nie tylko nasza praca będzie mniej skomplikowana, ale unikniemy ryzyka utraty niezawodności. Zwiększamy tym samym prawdopodobieństwo popełnienia błędu.

2. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni i odpowiedni grid

Przy produkcji płytek drukowanych ważne jest także, aby używać także standardowych gridów. W innym przypadku możemy uzyskać zdeformowane kształty, a to doprowadzi do nieoptymalnego wykorzystania wolnej przestrzeni. Warto więc dobierać odpowiednie gridy, które będą spełniały wymogi dla każdej, indywidualnej płytki.

3. Dostosowane wielkości płytki do izolatora

Bardzo często zdarza się, że izolator, czyli laminat, pokrywa dużą część płytki drukowanej. Przez co marnujemy niekiedy spore powierzchnie. Dzięki optymalizacji możemy znacznie obniżyć koszta związane z pierwowzorem i samą produkcją. Jeżeli formatki zamawiamy u producenta, warto dopasować wymiary płytek do wielkości izolatora.

4. Stała kontrola projektu

Sprawdzenie, czy w projekcie nie powstały żadne nieprawidłowości to konieczność, jeżeli chcemy zachować ergonomię całej produkcji. Jednak dzięki funkcji programu DRC możemy upewnić się na każdym etapie, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Warto wyrobić sobie tego rodzaju nawyk. Pomoże on zidentyfikować dany problem już na samym początku.

5. Płytki drukowane z nadruki informacyjnymi

Późniejsi operatorzy i serwisanci urządzeń elektrycznych będą także potrzebować nadruków informacyjnych. Dlatego dobrze jest je umieszczać w prawidłowy sposób. Warto, aby na wyprodukowanej płytce obwodowej znalazły się informacje dotyczące kierunków komponentów, jak i złącz. Oprócz tego nie należy zapominać również o podstawowych nadrukach, które będą informować o funkcjach elementów.

Produkcja drukowanych płytek wymaga odpowiedniego zestawu umiejętności. Pomimo że proces ten jest obecnie bardzo zautomatyzowany – kontrola cały czas jest wskazana. Dzięki trzymaniu się właściwych zasad możemy ograniczyć ryzyko błędu, jak i utraty niezawodności. Ma to znaczenia zarówno przy masowych produktach, ale też przy płytkach wyrabianych pojedynczo.

fot.: pixabay.com