montaż THT

Montaż poszczególnych elementów elektronicznych, które znajdują się na płytce PCB, może odbywać się na kilka sposobów. Jednym z nich jest montaż THT. Z biegiem lat i postępem technologicznym wymaga się, aby wszystkie połączenia na elementach były wykonane bardzo precyzyjnie i bez wad. Producent obwodów drukowanych musi więc znaleźć odpowiednie metody lutowania, które okażą się niezawodne. Stąd coraz większe zapotrzebowanie na automatyzacje procesów lutowania.

Na czym polega lutowanie i montaż THT?

Montaż THT odbywa się poprzez wyprowadzenie elementów pod postacią drucików w płytce PCB. Są one następnie lutowane na przeciwną stronę. Ręczny montaż przewlekany jest coraz częściej wypierany przez półautomatyczny lub automatyczny. Dzieje się to najczęściej w przypadku urządzeń, takich jak rezystory. Co więcej, umieszczenie elementów po obu stronach wymaga bardzo dużej precyzji, którą ręczne lutowanie może nie zapewnić.

Lutowanie selektywne – zautomatyzowany i ulepszony proces

Automatyczne lutowanie jest dzisiaj powszechnie stosowane. Wykonanie całego procesu przed odpowiednio zaprogramowaną maszynę umożliwia dostarczenie energii tylko na poszczególne elementy płytki pcb. Tworzenie połączeń lokalnie zapobiega przegrzewaniu się całej powierzchni. Dostarczenie energii cieplnej tylko na wybrane obszary nie tylko nie uszkodzi ani nie zniekształci elementów, ale także powstrzyma proces naprężenia mechanicznego. Ponadto płytka PCB pozostaje czysta po lutowaniu, a ilość topnika zmniejsza się do niezbędnego minimum.

Dodatkowe zabezpieczenia i środki ochrony

Po zakończeniu procesu lutowania obwodów drukowania producenci stosują środki ochronne, które zapobiegają negatywnemu wpływowi środowiska. W tym celu stosowane są takie produkty takie, jak lakier, silikon, czy też lateks. Dzięki temu płytki PCB są dodatkowo chronione przed uszkodzeniami, wilgocią, ciałami obcymi, czy też przemieszczaniem się.

Przyszłość lutowania THT

Montaż powierzchniowy SMT wypiera użycie głowic maszyn do tworzenia połączeń na obwodach elektronicznych. Nowa metoda jest nie tylko wygodniejsza, ale także bardziej wydajnościowa. Charakteryzuje się ona wykorzystaniem mocy gorącego powietrza, jak i też mieszaniny cynku oraz topniku. Same pola lutownicze są zaś w jednym miejscu, jak również cały element.

Odpowiedni, wysokojakościowy montaż elementów elektronicznych powinien zapewniać precyzję oraz niezawodność. Dzięki temu mamy pewność, że uzyskane płytki są odporne na zanieczyszczenia, jak i też wady mechaniczne.

fot. pixabay.com