montaż SMD

Prototypowa, czy też niewielka produkcja elementów elektroniki nie wymaga całego technicznego parku i dużych, wielofunkcyjnych urządzeń. Producent płytek obwodowych, produkujący wiele serii danego produktu nie może pozwolić sobie na zaoszczędzenie na linii produkcyjnej. Na czym się jednak skupić, jeżeli mamy małe potrzeby? Wybór odpowiednich i łatwych w programowaniu urządzeń jest kluczowy. Dzięki niemu unikniemy nierozsądnych i niepotrzebnych wydatków, a sam montaż SMD będzie o wiele prostszy.

Sitodruk czy dyspenser?

Przy automatycznym montażu elektroniki SMD pasta lutownicza jest konieczna w trakcie produkcji. Dlatego też wybór metody nakładania jest aż tak kluczowy. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów jest sitodruk. Cechuje go bardzo duża precyzja przy nakładaniu pasty lutowniczej. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że wybór sitodrukarki jest nieodłącznie związany z wyprodukowaniem szablonów do niej. Jej koszt może również okazać się nieopłacalny do naszych indywidualnych potrzeb. Dlatego też mniejsi producenci bardzo często decydują się na wybór dyspensera. Dzięki umieszczeniu go bezpośrednio na głowicy albo też na automacie można bardzo łatwo nakładać pastę lutowniczą. Co więcej, tego rodzaju dyspenser jest też o wiele tańszy.

Montaż SMD – odpowiednie urządzenia

Branża elektroniczna, a zwłaszcza montaż miniaturowych elementów SMD, cechuje się ciągłą zmiennością i potrzebą dostosowywania się producentów do obecnych wymogów. Dlatego też najłatwiej będzie nam pracować z maszynami, które się wielofunkcyjne i łatwe do zaprogramowania na nowo. Dobrze, kiedy mogą one podnosić poszczególne elementy bezpośrednio z taśmy, czy też z podajników. W sprzedaży są także urządzenia, które nie tylko pozwalają układać komponenty SMD, ale także nakładać pastę lutowniczą dzięki zamontowanemu dyspenserowi. Na rynku istnieją też urządzenia, które potrafią układać do 800 komponentów na godzinę. Przy zachowaniu bardzo dużej precyzyjności, możemy znacznie powiększyć wydajność swojej produkcji i trzymać się określonego budżetu. Jest to kluczowe zarówno przy małych, jak i też dużych serii.

Dbałość o wysoką jakość produkcji

Produkując komponenty SMD, trzeba mieć na uwadze nie tylko tempo procesu, ale także jego jakość. Dlatego zawsze należy poświęcić swoją uwagę na stan produkcji. W tym celu warto korzystać z urządzeń, które sprawdzą ilość naniesionej pasty lutowniczej, jakość spoin i poprawność wykonania. Na szeroką skalę są tutaj wykorzystywane profilomierze, narzędzia do analizy rentgenowskiej, czy też mikroskopy.

fot.: pexels.com