lutowanie

Podczas montażu płytek obwodowych bardzo łatwo może dojść do błędów. Dotyczy to zwłaszcza procesów wykonywanych w domowych warunkach., takich jak lutowanie. Wielu pomyłek można uniknąć, dzięki odpowiednim narzędziom, jak i też cierpliwości. Jakie są najczęściej popełniane błędy wykonywane w trakcie lutowania?

Lutowanie bez niezbędnego wyposażenia

Każdy montaż wymaga niezbędnego wyposażenie, dedykowanego do danej czynności. Jeżeli planujemy rozpocząć lutowanie, będziemy przede wszystkim potrzebować stacji lutowniczej, cyny, odsysacza, plecionki, a także wkrętarki. Nie należy również zapominać o elementach ochronnych. Lutowanie może być niebezpieczne dla naszych oczu, dlatego należy mieć założone okulary ochronne.

Wspomniana wyżej wkrętarka jest bardzo istotnym elementem. Warto zawczasu wiedzieć, jaki rodzaj wiertła będzie nam potrzebny do wykonania otworów w płycie PCB. Wybór tytanowych końcówek, zamiast klasycznych może w dużym stopniu ułatwić cały proces.

Warto także przygotować zabezpieczenie płytek PCB przed utlenieniem się miedzi. Dzięki temu zapobiegniemy nie tylko utraty jej połyskliwego koloru, ale także powstrzymamy wzrost rezystencji.

Pośpiech i brak systemów kontrolnych

Kolejnym bardzo częstym czynnikiem, który może spowodować serię błędów to zwykły pośpiech. Każdy etap lutowania powinien być przeprowadzony bardzo dokładnie, aby nie dopuścić do zaniedbań. Takie sytuacje zdarzają się najczęściej przy procesie wytrawiania.

Każda płytka PCB powinna zostać potraktowana odpowiednim wytrawiaczem. Ważna jest tutaj długość samego procesu, jak i temperatura wody. Płytkę powinniśmy trzymać w wytrawiaczu przez 5-10 minut w temperaturze nie mniejszej aniżeli 50 stopni. W innym przypadku otrzymamy produkt niskiej jakości, a cały proces wytrawiania pójdzie praktycznie na marne.

Należy również skontrolować ilość używanej cyny, którą nakłada się na miejsca przeznaczone do lutowania. Jej ilość powinna być odpowiednia do rozmiarów płytki. Inaczej możemy nie uchronić elementów opisu przed czynnikami zewnętrznymi. Ważne, aby pamiętać, że nie przenosimy nigdy roztopionej cyny bezpośrednio na grocie. Wyjątkiem jest jednak lutowanie SMD. W pozostałych przypadkach należy nagrzać grot do lutowanego miejsca, aż się nagrzeje. Następnie wystarczy nanieść cynę na miejsce styku. Dzięki ciepłu pola lutowniczego cyna zacznie się roztapiać.

Często spotykanym błędem jest także brak systemów kontroli jakości. Dzięki odpowiednim programom możemy na bieżąco sprawdzać cały proces. Pomoże to w zidentyfikowaniu błędu już na samym początku, co znacznie oszczędzi nam czas.

fot.: unsplash