kontrola jakości obwodowych płytek

Produkcja obwodowych płytek drukowanych jest złożonym i skomplikowanym procesem. Składają się na niego tysiące komponentów, które są narażone na pojedyncze defekty oraz zniekształcenia. Przy dużej skali produkcji, obejmującej tysiące elementów, kontrola jakości obwodowych płytek powinna być więc na jak najwyższym poziomie. Wiele z rozwiązań jest oferowanych przez samych producentów. Dzięki nim można kontrolować stan wyrabianych produktów na bieżąco i zapobiegnąć niezgodnościom w danej partii.

Najczęstsze błędy przy produkcji elektroniki

W cały proces produkcji jest zaangażowanych wiele podmiotów, to nie systemy informatyczne, ale także firmy zewnętrzne, pracownicy, kanały komunikacji i wiele innych procesów. Na każdym etapie produkcji może wystąpić błąd. Mogą to być najprostsze pomyłki, takie jak niewłaściwe elementy w dostawie, które zawierają na przykład podróbki. Na etapie produkcyjnym płytek obwodowych, bardzo często zdarzają się błędy także przy lutowaniu pastą, przegrzaniem elementów w piecu, czy w samym uzbrojeniu maszyn. Dlatego też tak istotne jest, aby na każdym etapie produkcji, za pomocą odpowiednich urządzeń, kontrolować stan jakości partii.

System prewencyjny na linii montażowej

Istnieje wiele metod, które pozwalają na sprawdzenie jakości danej partii. Warto też, aby wprowadzić system prewencyjny. Do podstawowych zabezpieczeń należą:

– profilomierz – dzięki niemu jest możliwe sprawdzenie temperatury elementów obwodu, kiedy ten przechodzi przez piec lutownicze

– inspekcja rentgenowska – jest standardowym procesem kontroli jakości. Pozwala na odpowiednie ustawienie profilu pieca, dzięki analizie połączeń lutowniczych.

– myjki do usuwania pasty lutowniczej – pozwalają na usunięcie spoiwa ze szablonu po każdej produkcji

– kontrola montażu – może być dokonane ręcznie, jak i też z użyciem mikroskopu, bądź systemu AOI

– SPI – narzędzie dzięki, któremu zapobiegniemy nałożenia za dużej ilości pasty lutowniczej

Urządzenia dla jeszcze lepszej jakości

Żeby uzyskać jak najwyższą jakość w swojej fabryce, przedsiębiorcy stosują także dodatkowe maszyny do kontroli jakości obwodowych płytek. Zaliczamy do nich na przykład automatyczne drukarki szablonowe, które samodzielnie nakładają pastę lutowniczą. Na rynku istnieją także osobne urządzenia, które pozwalają kontrolować montaż THT, jak i też SMT. Dzięki zintegrowanemu oprogramowaniu można śledzić każdy element PCB w trakcie produkcji. Pozwoli to na wykrycie wady danej serii na samym początku procesu montażowego. Urządzenia tego rodzaju nie tylko podniosą jakość wyrabianych produktów, ale także pomogą polepszyć wydajność produkcji.

fot.: unsplash.com